Α.Σ.ΑΙΑΣ-ΑΤΕΡΜΩΝ (ΒΟΛΕΪ) : ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΙΚΗ

Α.Σ.ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ
ΤΜΗΜΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Έναν φανταστικό αγώνα Βόλεϊ  παρακολούθησαν όσοι τυχεροί φίλαθλοι παραβρέθηκαν χθες Τετάρτη 30/11/2016 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης μας.
Η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ  Α.Σ.ΑΙΑΣ-ΑΤΕΡΜΩΝ με την
καταπληκτική  φετινή της σύνθεση αντιμετώπισε  την
ομάδα της Α2, ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ, πετυχαίνοντας σε μια ώρα και 7 λεπτά  σπουδαία νίκη 3-0 σετ, στην 1η αγωνιστική της Β΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.
Αναλυτικότερα στο 1ο σετ η ομάδα  ξεκίνησε και τελείωσε  με τις Κυριακίδου Ευαγγελία, Λάιου Κωνσταντίνα, Καρδαμανίδου Μαρία, Σωτηρίου Χρυσοδώρα/Χριστίνα, Νικολαΐδου Αναστασία και
Παρασκευαϊδου Χριστίνα με λίμπερο τη Βλάχου Ιωάννα, επικρατώντας άνετα με 25-13 πόντους.
Στο 2ο σετ  και οι δυο ομάδες ανέβασαν την απόδοση. Ο Α.Σ.ΑΙΑΣ –ΑΤΕΡΜΩΝ όμως με την ίδια σύνθεση, πιέζοντας περισσότερο και με λιγότερα λάθη κατάφερε διαφορά 5 πόντων παίρνοντας το σετ με 25-20 πόντους. Στο 21:17  μπήκε στο παιχνίδι
αλλάζοντας τη Λάιου , η Κοτίδου Ολυμπία, που αγωνίζεται και με τις Κορασίδες της ομάδας.
Το 3ο σετ εξελίχθηκε πολύ δύσκολα  για την φιλοξενούμενη ομάδα του ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ , μια και ο ΑΙΑΣ-ΑΤΕΡΜΩΝ με πολύ δυνατές επιθέσεις – αποτελεσματικά μπλοκ και άμυνες κατάφερε να πάρει  σε 18 λεπτά τους 25 πόντους που χρειαζόταν,
κάνοντας μόνο 9 λάθη. Στο 17:5 μπήκε ξανά στη μάχη η Κοτίδου και στο 18:6 και η Καντίδου Δέσποινα, η μικρότερη αθλήτρια της ομάδας που αγωνίζεται και με τις Παγκορασίδες, πετυχαίνοντας και τον τελευταίο πόντο του αγώνα.
Η Σύνθεση της ομάδας Α.Σ.ΑΙΑΣ-ΑΤΕΡΜΩΝ: Κυριακίδου, Λάιου, Καρδαμανίδου, Σωτηρίου, Νικολαΐδου, Παρασκευαΐδου, Βλάχου, Δαλακλή, Κωνσταντινίδου, Σταμπουλή, Κοτίδου, Καντίδου.
Η επόμενη αγωνιστική της ομάδας θα καθοριστεί από κλήρωση.
Επιμέλεια κειμένου: Ελένη Μουρατίδου